Kako oplemeniti prostor
KAKO OPLEMENITI PROSTOR
Biljke koje unosimo u naš dom nam donose ono malo prirode i zelenila koje nam je tako neophodno. "Parče" zelenila donosi opuštanje i tako dobrodošao beg od dnevnih pritisaka i stresa. Vašoj omiljenoj biljci obezbedite sve što joj je potrebno i tako ćete sebi podariti miran kutak bilo u stanu ili kancelariji. Posmatrajući Vašu biljku naučite nekoliko osnovnih i neophodnih stvari o njoj:
-
koliko količinski i koliko često je treba zalivati
-
vlaga u vazduhu je često vrlo bitan faktor za biljku, koliko i vlaga u zemljištu
-
koliko svetlosti joj je potrebno - malo ili mnogo može da se loše odrazi na njene listove i cvetove
-
veličina saksije - nekim biljkama treba manja posuda posto imaju manje razvijen korenov sistem, a nekim je potrebna veća posuda da bi mogle da normalno rastu i razvijaju se.
-
zemljište - nekim biljkama je potrebna određena mešavina zemljišta, mada većina može da se prilagodi mešavini koju kupujemo u kesicama
-
prehrana - svakako ce prijati dodatak pravih minerala i elemenata, pogotovo cvetajućim biljkama, ili onim kojima dugo nije promenjena ili dodata zemlja
-
bolesti - treba ih lečiti što ranije jer što duže čekamo biće gore
-
održavanje - uklanjanje oštećenih i osušenih ili trulih listova i cvetova da bi se sprečilo širenje.
Kada naučimo kako da našoj biljci obezbedimo optimalne uslove, ona će nas nagraditi svojom lepotom i mirom.
Ukoliko imate uslova i postavite Vašu biljku ili kompoziciju biljaka na samom ulasku u kuću ili stan, posetiocu ćete odmah izraziti dobrodošlicu. Ako imate kuću, to mogu biti biljke koje ćete zasaditi ispred ulaza ili ih smestiti pored vrata u nekom ćupu ili sl. U stanu, ako imate svetao hodnik, biljni aranžman može odmah na ulasku da dočeka posetioca.
Stil biljnih aranžmana može biti vrlo različit u zavisnosti od namene ili prilike ukoliko ga poklanjate. Dodatak mogu biti i rezano cveće, suvo cveće, dodaci iz prirode. Naravno, izbor posude je vrlo bitan za izgled aranžmana, jer je ona sastavni deo aranžmana i značajna za kompoziciju i ravnotežu.
Ukoliko Vam je potrebna dekoracija za sto, bilo svakodnevna ili za neku svečanu priliku, predlažemo da se opredelite za kombinaciju sa mini biljkama zasađenim u drvenoj posudi uz dodatak mahovine, kamenčića i neke grane ili panja.
Takvi aranžmani su pogodni i za poklon, a neke varijante biljnih aranžmana se često poklanjaju i muškarcima.
Biljke se mogu kombinovati i sa veštačkim cvećem, pogotovo ukoliko nemate uslova za cvetno dekorativne biljke. Naravno, treba odabrati što kvalitetnije varijante veštačkog cveća da bi bilo što harmoničnije.
Takođe, biljke se mogu aranžirati i sa suvim cvećem. Na primer ukoliko je biljka zasađena u nekoj jednostavnijoj posudi možete je obložiti klasjem žita i slamom ili osušenim cvetovima. Ponekad i obični buketić suve trave ili sl. može da promeni izgled biljke.
Naravno, najlepše je kada biljke kombinujemo sa rezanim cvećem i detaljima iz prirode, sto je sve popularnije, jer tako imamo i nešto što će ostati kada rezano cveće uvene.
Pazite da površina zemlje u saksijama bude rastresita, da bi se olakšao prolaz vode i disanje korena. Kada to temperatura dozvoli, možete da iznesete Vaše biljke na terasu.
Ako je terasa suviše sunčana biljke možete zaštititi tendom ili rogozinom. Žardinjere na terasi možete popuniti sa geranijumima (muškatlama) ili nekim od rasada koga sve obilatije ima na pijacama.
Želimo vam da što više vremena uživate u prirodi i da njome oplemenite vaš životni i radni prostor.
Spatifilum
Ovo je naša omiljena biljka i često je poklanjamo. Pre svega to je lepa, elegantna biljka, koja se lako uzgaja u sobnim uslovima. Poreklom je iz tropskih delova Amerike i Malezije, a ime potiče od specifičnog oblika cveta koji se sastoji od spatule (pravog cveta) i spatice - belog lista koji obavija cvast. Verovatno zbog tog zaštitničkog lista poklonjen spatifilum govori: ja ću te braniti.
Africka ljubicica
Poreklom je iz tropskih predela Afrike. Saintpaulia je dobila ime po svom pronalazaču, nemačkom baronu Valteru fon Sent Polu u Ekvatorijalnoj Africi. Poznate ljubičice sa Kilamandžara koristile su se za ukrašavanje svečane trpeze. Višegodišnja je biljka, dlakavih listića koji joj izbijaju direktno iz korena. Cvetovi su baršunasti, ljubičasti, roze,beli ili slezove boje. Cveta obično leti.
Traži svetlo mesto, ali ne na direktnom suncu. Smanjiti zalivanje zimi. Tokom celog leta mogu da budu na otvorenom, u senci, zaklonjene od vetra i jake kise.
Sanjati ljubičicu znači sreću u ljubavi i lep životni period.