Biljke i cveće zahtevaju negu i pažnju tokom cele godine i zato ćemo vam skrenuti pažnju na pojedine meseca kada vaše biljke zahtevaju malo više truda.
Mart Mart je mesec kad možete da sklonite sve zimske zaštite sa biljaka na Vašim balkonima. Biljčice koje su posejane u jesen ili zimu mogu da se presade u sandučiće ili saksije. Proverite kako su penjačice vezane i popravite potpore, ako ih je mraz oštetio. Kada je reč o bašti ovo je prvi aktivni mesec u godini. Za sadnju ruža najpogodnije vreme. One treba da se sade u zemlju koja je bogata hranljivim materijama. Ruža voli da je okružena cvećem koje joj nije nadređeno. U lepom skladu je sa lavandom, patuljastom žalfijom, pelenom, virkom. Ruže penjačice se dobro slažu sa plavim cvetovima klematisa. Jama u koju ćete saditi ružu mora da bude dovoljno duboka, vrat korena treba da bude oko 15mm ispod površine zemlje.
|
April U aprilu biljke u saksijama treba osvežiti sa malo nove zemlje, prethodno prekopati površinu zemlje da se ne bi stvarala kora koja otežava prolazak vode. Dva puta nedeljno prskajte lišće vodom koja nije previše hladna, kontrolišite donje tanjiriće, da se u njima ne skuplja ustajala voda koja može da šteti korenju biljke. Na balkonu, na sandučiće u koje su zasejane biljke, stavite mrežicu na koju je razapet štitnik od sunca koji treba da zaštiti najnežnije vrste. On je veoma lagan, obično od nekog plastičnog materijala i dovoljna su mu četiri štapića, zabodena u uglove sandučića, da ga drže.
.
|
Maj
U maju obratite pažnju da Vaše sobne saksije nikada ne stoje na promaji, čak ni kada je veoma toplo pošto im štete temperaturne razlike.Ali prijaće im umivanje prolećnom kišom. Kiša će im oprati listove i obogatiti ih kiseonikom. Baš u maju u Vašoj bašti mogu da se pojave mravi. Znaju da budu prava napast. Na lep način ćete im pokazati da nisu poželjni ako zasadite kadificu.
|
Jun Iako kaktusi i sukulenti zahtevaju manje nege i prehranjivanja ipak, jednom mesečno treba dodati malo malo đubriva za kaktuse. Mali je broj biljaka koje mogu da podnesu direktno sunce. Cvetajuće biljke više vole severoistok ili severozapad (da imaju puno svetlosti,ali da ne budu direktno izložene suncu). Cveće u sandučićima na balkonu zalivati svakodnevno a za vreme toplih i sunčanih dana i dva puta dnevno. Mirođija, bosiljak, peršun … i druge začinske biljke mogu da krase Vaš balkon i učine ga mirisnim.
|
Jul S obzirom da je jul, po pravilu, mesec visokih temperatura i malo padavina, zalivanje spada u najvažniju meru nege. Takođe može da se kosi travnjak ne previše nisko a ni često.
Da bi ruže neprestano cvetale, neophodno je zalivati ih, ređe ali obilno. Ne bi trebalo kvasiti listove da se ne bi pojavile bolesti. Biljke na terasama, krovovima, prozorima treba zalivati dva puta dnevno, ujutru i uveče. Precvetale cvetove trebalo bi ukloniti da bi se formirali novi.
Jednom nedeljno prihranjivati biljke, a sobne jednom u 15 dana vodi za zalivanje treba dodati mineralno đubrivo.
|
Avgust
Cvetovi mnogih baštenskih biljka koje cvetaju upravo sada mogu se osušiti. Ne treba da budu prezreli, a sa stabljike se skidaju kada nisu vlažni. Biljke se okače da bi se osušile, najbolje na tavanu. Nakon cvetanja kod ruža odrezati cvetove. Ruža se orezuje najmanje iznad prvog petolista, što garantuje cvetanje.
Septembar
|
Sobne biljke se više ne iznose na kišu, jer kišnica je previše hladna, pa može da naškodi lišću. Sada se sade ljiljani koji cvetaju od juna do jula. Dubina na koju se sade zavisi od sorte i iznosi 8 do maksimalno 15 cm. Ljiljani vole blago senovito stanište. Sorte koje se gaje u našem podneblju, odnosno kojima pogoduje naša klima mogu godinama da ostanu u zemlji i da svake godine sve lepše cvetaju. U mnogim krajevima se kasno toplo leto naziva miholjskim ili babljim letom, a ono je karakteristično po svetlucavim tankim mrežama koje u ovo vreme mladi paukovi svuda pletu. Iako te životinjice naoko nisu lepe, u bašti se mogu smatrati korisnim, jer su prirodni neprijatelji štetočina. Osim toga, konstrukcija paukove mreže pravo je umetničko delo prirode i zadovoljstvo je posmatrati je. Iako začinske biljke više vole toplotu, ne znači da se zimi ne mogu gajiti. Posejte ih ili posadite u saksije ili sandučiće, koje ćete staviti na hladno,ali svetlo mesto gde ih mraz neće zahvatiti. Ruzmarin godinama može da se gaji u saksiji. Može da se gaji i u kuhinji ako se redovno zaliva.

|
Oktobar
Jednogodišnje biljke koje su završile sa ciklusom cvetanja, izvucite iz saksija i u njih posadite gomolje višegodišnjih biljčica koje cvetaju u proleće. Počnite sa pokrivanjem donjih delova najosetljivijih biljaka (tresetom ili slamom). Manje otporne vrste stavite na najosunčaniji i najzaklonjeniji deo balkona. Sada se beru ukrasne tikvice i bundeve. One se ne koriste za ishranu nego za ukrašavanje terase ili prostorija u kući.
Kala cveta do oktobra. Sada ne treba više da se zaliva.
Zimski san kaktusa i debelolisnih biljaka počinje u jesen. Ne treba ih više zalivati, bar ne kao ranije, niti đubriti. Zimu treba da provedu na hladnom mestu, ali bez opasnosti od mraza. U toploj sobi ove biljke ne bi imale period mirovanja.
Jesen je plodna i mirisna, treba je proslaviti.
|
Novembar
Sobne biljke se manje zalivaju da ne bi došlo do truljenja i budjenja. Da bi listovi dobili blistavi sjaj nabavite posebne sprejove za sjaj.Prilikom prskanja držati na udaljenosti od oko 30cm od biljke.
Pošto u bašti nema mnogo posla, možete mirne savesti na neku od mnogobrojnih slava...i ponesite Teleflorin aranžman...
|
Decembar
Za zalivanje i prskanje lišća koristi se voda koja je malo odstojala. Polako se spremajte za novogodišnje praznike, i razmišljajte od prigodnom aranžmanu koji će zamirisati i ugrejati atmosferu.
|